کد خبر: 3023تاریخ انتشار : ۱۰:۳۷:۵۹ - جمعه ۱۴ اسفند ۱۳۹۴

۶۰ درصد از زندانیان زن در ارتباط با اعتیاد در حبس‌اند

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی گفت: یک زن آسیب ببیند کل بنیان خانواده از هم متلاشی شده و فرزندان آن نیز در این مسیر خانمان سوز ‏حرکت خواهند کرد ‏که صد البته به ضرر آینده کشورمان است

۶۰ درصد از زندانیان زن در ارتباط با اعتیاد در حبس‌اند

به گزارش پایتخت ما و به نقل از ایلنا از ستادمبارزه با مواد مخدر، سمینار آموزشی با عنوان نقش ‏آرایشگران در ارتقای سلامت روانی و اجتماعی زنان و با حضور تعداد کثیری از این قشر با مشارکت این دبیرخانه و ‏کمیته امداد استان- بهزیستی استان- آموزش فنی و حرفه‌ای استان- معاونت اجتماعی- معاونت فرهنگی شهرداری و اداره کل ‏امور بانوان استانداری در تبریز برگزار شد.

مدیرکل امور بانوان استانداری استان در این سمینار با اشاره به اینکه امروزه وضعیت اعتیاد زنان نسبت به گذشته ‏افزایش یافته است افزود: زنان خانواده‌ها که در بطن امور هستند باید در پیشگیری و مقابله با این خطر بزرگ گام‌های اساسی ‏بردارند.

امیری خطاب به آرایشگران اضافه کرد: تقاضا دارم به عنوان سفیران پیشگیری، یاری گر ما در سطح جامعه باشید زیرا تک ‏تک افراد جامعه باید خود را در مقابله با این معضل مسوول قلمداد کنند.

وی تاکید کرد:اگر یک زن آسیب ببیند کل بنیان خانواده از هم متلاشی شده و فرزندان آن نیز در این مسیر خانمان سوز ‏حرکت خواهند کرد که صد البته به ضرر آینده کشورمان است.

در ادامه دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان هم با ذکر این نکته که شهر بدون گدا را شهر بدون معتاد نیز خواهیم ‏کرد گفت:برای حل مشکل مبارزه با مواد مخدر باید همه وارد میدان شوند، زیرا ما غفلت کرده و به درستی به تکالیف خود ‏عمل نکرده‌ایم شاید هم به عوامل داخلی و خارجی مربوط باشد اما از آنجایی که دارای سابقه فرهنگی درخشانی هستیم انسانیت ‏ایجاب می‌کند تا در راستای حل مشکل هم نوعان خود کوشش کنیم. ‏

محمدعلی نصرتی افزود:از چند دهه پیش که مواد مخدر، کشور ما را زمین‌گیر کرد این بلا تنها به هرویین و تریاک محدود می‌‏شد اما متاسفانه امروزه مواد مخدر صنعتی مانند شیشه که از چندین برابر درصد تخریب برخوردار هستند دامن گیر جامعه شده ‏است و همکاری جمعی را می‌طلبد.

وی ادامه داد:اکنون در فضای سایبری، لاغر شدن را با اتکا به مصرف برخی از مواد مخدر ارزیابی می‌کنند که آدرسی غلط ‏است، زیرا دشمنان ما کوچک‌ترین فکری برای انسان‌های جوامع بشری ندارند و در پشت مباحث مواد مخدر و محرک، به طور ‏حتم توطئه دشمن در میان است به طوری که سن اعتیاد رو به کاهش و در بین زنان رو به افزایش است. ‏

مشاور عالی استاندار آذربایجان شرقی اضافه کرد:حل این معضل با همکاری چند سازمان امکان پذیر نیست بلکه باید با فعالیت ‏اجتماعی و همگانی به آن پرداخته شود زیرا بزرگ‌ترین شوک قرن اطلاق می‌گردد ولی متاسفانه رسانه ملی آنطور که باید و شاید ‏توجهی به طرح و آموزش آن ندار. جالب است بدانید تعدادی از بانوان کشور که به دنبال خوش اندامی هستند و قصد کاهش ‏وزن را دارند به سوی این مواد هدایت می‌شوند که همگی تحت القائات رسانه‌های خارجی قرار گرفته و ناخواسته به طرف تباهی ‏حرکت می‌کنند. ‏

نصرتی، آذربایجان شرقی را در استفاده از ترامادول جزو استان‌های گرفتار اعلام کرد و گفت:لذا باید تمام توان خود را در اعمال ‏پادزهر این معضل به کار بندیم وی سپس آمار جالبی از معضل اعتیاد را ارایه نمود و افزود:متاسفانه ۶۰ درصد از زندانیان زن در ارتباط با اعتیاد در حبس بوده و ‏بیشترین سوء استفاده در جابجایی این مواد نیز از طریق زنان صورت می‌گیرد، ۶۲ درصد زنان معتاد، متاهل هستند که حدود ۸۳ ‏درصد آنان قبل از اعتیاد، قلیان و یا سیگار کشیده‌اند.

 

 

کلمات کلیدی :