کد خبر: 2670تاریخ انتشار : ۱۹:۳۸:۳۰ - یکشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۴

پرسش و پاسخ جوانان با طیبه سیاوشی، کاندیدای اصلاح‌طلب تهران

با گذشت دو سال از دولت آقاى روحانى قدم هاى مهمى در جهت از میان برداشتن ایران هراسى در جهان به انجام رسیده است. هم‌چنین تغییر نگاه جامعه جهانى به ایران، حاصل تدبیر دولت روحانى و تجربیات ارزنده تیم دکتر ظریف بود

پرسش و پاسخ جوانان با طیبه سیاوشی، کاندیدای اصلاح‌طلب تهران

طیبه سیاوشی شاه عینی، کارشناس اموربین الملل و فوق لیسانس مطالعات منطقه ای و از فعالان جنبش دانشجویی دهه ۶۰ و از اعضای شورای سردبیری مجله پایتخت کهن است که در لیست ائتلاف حامیان دولت و اصلاح‌طلبان تهران قرار گرفته است. متن زیر پرسش و پاسخ وی با عده‌ای از جوانان است که در هفته‌نامه پایتخت کهن به چاپ رسید.
قسمت اول

• به نظر شما انتخابات سال ۱۳۹۲ چه تأثیری بر سیاست خارجی جمهوری اسلامی گذاشت؟

انتخابات ریاست جمهورى سال ٩٢ با سیاست خارجى گره خورده بود و پس از انقلاب اسلامى براى اولین بار بود که تا این اندازه عامل سیاست خارجى در شعارهاى انتخاباتى ریاست جمهورى مطرح و جایگاه مهمى پیدا کرده بود. در واقع پیروزى آقاى روحانى هم نشان از درک عالى سیاستمداران و هم شعور ودرک مردم ایران بود. مردم ایران علاقه مند به گشایش رابطه وآگاهى از تعاملات جهانى هستند و توافق هسته اى جواب‌گوى این علاقه و مهم‌تر نیاز کشور بود.
• با توجه به اینکه اصول گرایان منتقد سیاست خارجی دولت آقای روحانی و به ویژه موضوع برجام هستند، و با توجه به شناختی که از ساختار سیاسی ایران دارید، آیا این با واقعیت تطبیق می کند که در مورد قضیه ی برجام صرفا آقای روحانی و ظریف و تیم کاری ایشان تصمیمات اصلی را گرفته باشند و برخلاف منافع ملی عمل کرده باشند؟

همانطور که گفتم در انتخابات مردم ایران و پس از آن با حمایت قاطع سیاست گذاران کشور ودر راس آنها مقام رهبرى این مذاکرات به سرانجام رسید و منافع ملى نیز با توجه به شعار برد-برد در تعاملات خارجى در نظر گرفته شد.
• به نظر شما اگر مذاکرات شکست می خورد سمت و سوی سیاست خارجی دولت یازدهم چگونه و به کجا ختم می‌شد؟

قطعا با توجه به تدبیر رهبرى در بحران‌هاى قبلى منطقه اى و جهانى و توانمندى دکتر روحانى و تیم هسته اى در مذاکرات هسته اىِ دولت هشتم، به نظر مى رسید که سمت و سوى این مذاکرات به سمت پیروزى خواهد رفت.
• کجای سیاست خارجی دولت روحانی برد برد بود؟ بعد از آن همه هزینه که ملت پرداخت کرد ما حتی انرژی هسته ای مان را هم از دست دادیم!

به نظر من مذاکره و تعامل با جهان بحثى کاملا عقلایى است. ما منافعمان را با توجه به امکاناتمان حفظ کردیم. اولین دستاورد خارج کردن پرونده ایران از شوراى امنیت و تقابل جهانى با ایران بود. دومین دستاورد، از میان برداشتن تحریم‌هاى ظالمانه بر علیه مردم ایران که نتایج آن را در سال آینده شاهد خواهیم بود. سومین دستاورد شناختن حق استفاده از تکنولوژى هسته اى براى اولین بار بود.
• اشتراک سیاست خارجی دولت تدبیر و امید با دولت اصلاحات در چه زمینه هایی است؟

شعار دولت اصلاحات گفتگوى تمدنها و شعار دولت روحانى دورى از خشونت و افراط گرایى در صحنه بین الملل بود. این دو شعار، قطعا دارای اشتراکات قابل توجهی در عمل خواهند بود.
• خانوم سیاوشی شما از کدام منافع دارید دم می زنید؟ کدام تحریم برداشته شده است؟ مگر بعد اجرای برجام ما شاهد تحریم کشور نبودیم؟

من از منافع ملى ایران صحبت مى کنم و از راه یافتن نفت ایران به بازارهاى جهانى در اولین ساعت برداشته شدن تحریمها. و هم‌چنین شکسته شدن تحریم بانک‌ها و مهمتر، برداشته شدن تحریم سوئیفت از نظام بانکى ایران.
• با توجه به نگاه انقلابیِ افراطی و تک بعدی رئیس جمهور گذشته به سیاست خارجی ایران که موجب شد واقعیت های اساسی و اصلی در روابط بین الملل در نظر گرفته نشود، به نظر شما، آقای روحانی و وزیر خارجه‌، تا چه حد می توانند گفتمان تک بعدی دوره‌ی قبل را تغییر دهند و دیدگاه بین المللی را نسبت به ایران بهبود بخشند؟

با گذشت دو سال از دولت آقاى روحانى قدم هاى مهمى در جهت از میان برداشتن ایران هراسى در جهان به انجام رسیده است. هم‌چنین تغییر نگاه جامعه جهانى به ایران، حاصل تدبیر دولت روحانى و تجربیات ارزنده تیم دکتر ظریف بود.
• بازندگان برجام چه کسانی بودند؟

بازندگان بین المللى که دیدگاه افراطى جنگ با ایران را رهبرى مى‌کردند در داخل آمریکا و دیگر کشورهاى غربى و همچنین اسرائیل که از این توافق بسیار ناخشنود بود. بازندگان داخلى نیز به دلواپسان معروف شدند.
• با توجه به شرکت ایران در معادلات منطقه ای _ عربی در مورد بحران سوریه، سیاست ایران را در این زمینه و رابطه با کشورهای عربی چگونه ارزیابی می کنید؟

نقطه قوت دولت روحانى تمرکز بر روابط منطقه اى با اولویت گسترش روابط با همسایگان است. حتى امروز آقای ظریف در کنفرانس امنیتى مونیخ تاکید بر بهبود روابط با عربستان و همکارى و مذاکره با این کشور داشتند.
• نقش روسیه در مذاکرات را چگونه ارزیابی می کنید؟

نقش روسیه در مذاکرات هسته ای به عنوان متحد ایران، بسیار تاثیرگذار بود ولى روسیه نیز با فعال شدن سیاست خارجى ایران درجهت گشایش در روابط با غرب، توانایى خود را به عنوان یک قدرت جهانى در مذاکرات نشان داد.

  1. مهدی سعیدی می‌گه:

    سلام اول از همه انتخاب شایسته مردم را به شما تبریک عرض مکنم وبه شما خسته نباشید میگویم از روزی که نام شما در رسانه ها بعنوان یکی از منتخبین مردم اعلام شد سبب غرور وافتخار من و مردم روستایمان و اگر اغرار نکرده باشم حتی شهرمان نیز گردید ما به عزیزی چون شماافتخار میکنیم ودعای خیرمان رابدرقه راهتان مینماییم واز شما پیروی از دستورات رهبری وحفظ خون شهدا را خواهانیم که راه عزت وسربلندی جزئ این نیست وازشما توقعی جزئ این نمی رود دعا گوی شما مهدی سعیدی شاه عنایتی فرزند محمدرضا از روستای معصوم اباد